Vtipy fiktivního Rádia Jerevan bývaly za socialismu velmi oblíbené. Jejich princip byl jednoduchý. Rádiu se položila co nejblbější otázka ze života a pak dostali odpověď ve stejném duchu, ale všichni věděli ,,vo co gou,,
Rádio Jerevan (rusky aрмянское радио) (arménsky Ռադիո Երևան) fiktivní rozhlasová stanice, vymyšlená za dob socialismu jako nástroj protirežimního humoru.
Obrovskou výhodou těchto vtipů bylo, že zastávaly do značné míry to, co dnes nazýváme sofistikovaně mediální výchovou. Podobné žerty učily spotřebitele skepsi a tomu, že i když jste chytrý jako rádio, nemusíte věřit každému všechno.
Mladší generace vtipy na adresu Rádia Jerevan neznají. Najednou bývají strašně překvapení, když zjistí, že ne všechno, co si mohou přečíst, je pravda. Paniku v řadách evropských a amerických mediálně-marketingových analytiků totiž vyvolalo zjištění, že v amerických volbách rozhodovaly více fiktivní (ať neříkáme rovnou vymyšlené) zprávy publikované na Facebooku než ty pravdivé. Tuto tezi podporují i výzkumy, podle nichž je dnes značná část (někdy se mluví až o polovině) obsahu na sociálních sítích buď zcela, nebo alespoň zčásti lživá. Z historie totiž moc dobře víme, jaká je síla drbů a pomluv.
a jeden na úvod
Jednoho rána během bilaterálních mírových jednání se prezidenti USA a SSSR rozhodli dát si závod v běhu. Sovětský prezident prohrál. Rádio Jerevan pak ohlásilo: „V běžeckých závodech se náš milovaný soudruh Brežněv umístil na čestném druhém místě, zatímco prezident USA skončil předposlední!“