terminologie. hmmm. tak do toho.
administratorske rozhrani. cast redakcniho systemu, ktera slouzi administratorum ke sprave dotycne "sajty". lze napr. vytvaret uzivatele a obsah, mazat je, lze delat spoustu veci a mimo jine i instalovat nova rozsireni.
v joomle je vlastne 5 druhu rozsireni:
1. komponenty (components)
komponenta je jakasi mini-aplikace, ktera slouzi k zobrazeni obsahu. existuje komponenta pro zobrazeni clanku, pro zobrazeni seznamu kategorii, pro zobrazeni detailu o uzivateli, ...
komponenty mohou byt urceny pro uzivatelskou cast nebo pro administratorskou. ostatne podobne jako ostatni druhy rozsireni.
2. moduly
moduly jsou takove ty prvky na okrajich stranky - menu, seznam nejnovejsich clanku, prihlasovaci dialog, predpoved pocasi, .... mohou byt do znacne miry nezavisle na obsahu konkretni stranky.
3. pluginy
vlastne se jedna o obsluhu udalosti - treba odeslani prihlasovaciho formulare. plugin overi (autentikuje) uzivatele a vrati vysledek (user / guest).
4. sablony
mozna to uz padlo v predchozich dilech - joomla pouziva sablony. sablony slouzi pro definici vzhledu stranek. velmi zjednodusene receno, v sablone lze specifikovat, na kterem miste stranky se zobrazi jaky druh obsahu. a zaroven, jak bude zobrazen. pouziva se (x)html s vlozenym php, xml, css a treba i javascript.
5. jazykove balicky
nema asi prilis smysl vysvetlovat, co je to jazykovy balicek :-). ovsem neplette si to s vicejazycnym obsahem - ten pro zmenu v joomle 1.5 podporovan neni (obsah neni vazan na konkretni locale). coz samozrejme neznamena, ze si s joomlou nemuzete vytvorit vicejazycny web.
ps: pozor na prechodniky pritomne a pozor na to, ze pluginy nejsou moduly. ta "spousta", bez te "spousty", k te "spouste", vidim tu "spoustu", ...
pps: http://docs.joomla.org/Joomla!_Extensions_Defined